Anasayfa Adliye Rehberi İçerik Kategorileri Avukatlar
Marmara Bölgesi Avukatları İç Anadolu Bölgesi Avukatları Ege Bölgesi Avukatları Akdeniz Bölgesi Avukatları Karadeniz Bölgesi Avukatları Doğu Anadolu Bölgesi Avukatları Güneydoğu Anadolu Bölgesi Avukatları
Haber Kategorileri Seri İlanlar İletişim
Besni adliyesi telefon rehberi ve iletişim bilgileri - Nette Hukuk - İnsan Hakları ve Hukuk Sitesi
Anasayfa » Adli Rehber » Besni Adliyesine Ait Genel Bilgiler
Mahalli
:
Besni
Bölgesi
:
4. Bölge
Ağır Ceza Mahkemesi
:
Adıyaman
İli
:
Adıyaman
Alan Kodu
:
416
Teşkilatı
:
Çift hâkimli
Adliyesi var mı ?
:
Var
Lojmanı var mı ?
:
Var
Bakanlık Lojmanı Sayısı
:
6
ATGV Lojmanı Sayısı
:
Adliyesi Faal mi ?
:
Faal

Besni Adliyesine Ait İletişim Bilgileri
Besni Adliyesine ait telefon rehberini görmek için tıklayın
  •   Mahal Özet Bilgi  
0 C.Başsavcısı görev yapmaktadır
0 C.Başsavcı Vekili görev yapmaktadır
0 Ağır Ceza Başkanı görev yapmaktadır
0 Ticaret Mhk Başkanı görev yapmaktadır
4 Cumhuriyet Savcısı görev yapmaktadır
5 Hakim görev yapmaktadır
0 ACM Üyesi görev yapmaktadır
0 Yargıtay Üyesi görev yapmaktadır
0 Tetkik Hakimi görev yapmaktadır
0 Bürokrat görev yapmaktadır
0 Başmüfettiş görev yapmaktadır
0 Çocuk ACM Başkanı görev yapmaktadır
0 Yüksek Müşavir görev yapmaktadır
0 HSKY Üyesi görev yapmaktadır
0 Çocuk Mhk Üyesi görev yapmaktadır
 Besni
Nüfus : 108667
Köy Sayısı: 63

Coğrafi Konum :
İlçemiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Adıyaman İlinin batı kesiminde yer almakta olup, Yüzölçümü 1330 Km2.dir Km2. ye 82 kişi düşmektedir. İlçenin Doğusunda : Adıyaman Batısında : Gölbaşı İlçesi Kuzeyinde : Tut İlçesi Güneyinde: Araban ve Halfeti ilçeleri bulunmaktadır.

Yüzölçümü:
İlçemiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Adıyaman İlinin batı kesiminde yer almakta olup, Yüzölçümü 1330 Km2.dir Km2. ye 82 kişi düşmektedir. a) Yüzölçümü ve Yükseklik İlçemiz Yüzölçümü 1.330 Km2 olup , Rakımı 1.050 metredir. b) Uç Noktaları İlçemizin Doğusunda ; Adıyaman İl merkezi , Batısında ; Gölbaşı İlçesi, Kuzeyinde ; Tut ilçesi , Güneyinde Araban ve Halfeti İlçeleri bulunmaktadır. c) Başlıca Dağ , Tepe , Ova ,Akarsu ,Göl V.B Coğrafi Yapılar İlçemizde Geyik , Guz , Pohin , Kocadağ ve Kızıldağ dağları , Çakırhöyük Ovası , Göksu , Akdere , Tavaş , Sofraz ve Değirmen çayı adı ile bilinen akarsular bulunmaktadır. d) Baraj , Gölet v.b Suni Sulama Amaçlı Yapılar İlçemiz sınırları içerisinde baraj , gölet bulunmamaktadır. e) Olan Ve Olması Muhtemel Tabii Afetler İlçemiz 1950 li yıllarda Heyelan nedeni ile şimdiki yerine taşınmış olup , heyelan ve çığı tehlikesi coğrafi yapı nedeni ile halen devam etmektedir.

Adli Bilgiler :
ilçe merkezinde bulunan 30 yıllık olan adliye binası iki katlı olup, alt kattaki 1 odası icra müdürlüğü, diğer odaları ise kadastro müdürlüğü ve Türk Telekom Şefliği olarak kullanılmaktadır. üst katında ise; birkaç oda bulunmakta olup hem mahkeme kalemleri, hem duruşma salonu, hem savcılık, hem de hakim savcı odası olarak hizmet vermektedir.

Diğer Bilgiler :
Günümüzde, ilçe merkezimizde, 7 lise (liseler bünyesinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise, Anadolu Ticaret Lisesi, ve Anadolu Kız Meslek Lisesi), belde ve köylerimizde de 6 lise olmak üzere 13 lisemiz mevcuttur. Bu liselerimizde 2005 - 2006 eğitim ve öğretim yılında 3401 öğrenci öğrenim görmektedir. 13 lisemizden 5 tanesi pansiyonlu olup, toplam 771 öğrenci bu eğitim ve öğretim yılında pansiyon hizmetlerinden yararlanmaktadır. Ayrıca liseye devam eden kızlarımızdan Besni Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından YİBO da oluşturulan pansiyonda 169 kız öğrenci yararlanmaktadır. İlköğretim olarak, ilçe merkezinde biri Yatılı Bölge olmak üzere, 11 ilköğretim okulu, 1 müstakil anaokulu, 1 Ahmet Emine Çil İş Okulu ve İlköğretim Okulu (Engelliler okulu) mevcuttur. Belde ve köylerimizde, 27 tane müstakil ilköğretim okulu eğitim öğretime devam etmektedir. İlköğretim okullarımızın tümünde, okul öncesi sınıf vardır. Bu okullarımızda 2005 - 2006 eğitim ve öğretim yılında 12357 öğrenci öğrenim görmektedir. Yatılı Bölge İlköğretim Okulumuzda 325 öğrenci yatılılık imkânlarından yararlanmaktadır. Ayrıca, köy ve mezralarımızda, 70 adet Birleştirilmiş Beş Sınıflı İlköğretim Okulu mevcut olup, 2817 öğrenci öğrenim görmektedir. İlçemizde bununla beraber 1 İlçe Halk Kütüphanesi, 4 dershane, 4 özel yurt, 1 Motorlu Taşıt Sürücü Kursu mevcuttur. Bu manada, eğitim, öğretim ve kültüre önem veren ilçemizde okullaşma oranı % 100’dür. İlçe merkezinde okuma oranı % 95, köylerde % 80 civarındadır. Milli Eğitim politikalarına ters düşecek, hiçbir örf adet yoktur. Yetiştirmiş oluğu ilim adamı, ticaret adamı, politikacıları ile bunu ispatlamış durumdadır. İlçe Halk Eğitim Merkezimizce, 2004-2005 eğitim ve öğretim yılında, çeşitli alanlarda, (halıcılık, temel giyim, makine nakış, bilgisayar, İngilizce, Bağlama, Halk oyunları, kalorifer ateşçiliği, masa tenisi, futbol, ÖSS, LGS, Okuma–yazma, ahşap boyama ve yüzme) 221 kurs açılmış olup, bu kurslara 5562 kursiyer katılmıştır. İlçemizde Gaziantep Üniversitesine bağlı olarak Besni Meslek Yüksek Okulu adı altında 1 adet yüksek okul bulunmaktadır. Bu okulumuz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından geçici olarak tahsis edilen, 4500 m2’si kapalı, 7000’m2 si açık alan olmak üzere, 11500’m2 kullanım alanına sahip binada öğretimine devam etmektedir. 4500’m2 lik kapalı alanda 20 derslik, 1 bilgisayar laboratuarı, 7 idari ofis, 1 kütüphane, 1 yatakhane ve yatakhaneye ait çalışma odası, 150 kişilik kantin ve kafeteryaya sahiptir. Ayrıca sayın Mehmet ERDEMOĞLU tarafından yapılan 500 öğrenci kapasiteli erkek ve kız öğrenci yurdu mevcuttur. Halen, 179 kız, 201 erkek olmak üzere 380 öğrenci öğrenim görmektedir. 1999- 2000 eğitim ve öğretim yılından bu yana, 346 öğrenci mezun etmiştir.

Bugün sitemize gelen ziyaretçi sayısı: 19189
Copyright © NetteHukuk.Com 2004-2016.
Sitemizdeki tüm görsel ve yazılımsal materyaller izinsiz kullanılamaz. Sitemiz WC3 Standartlarına uygundur. XHTML 1.1  |  CSS 3.0